جمع صورت حساب : 0 تومان سبد خرید

سلامتی

ورزش های هوازی و تنظیم فشار خون

  • 1207

نداشتن فعالیت بدنی مناسب یکی از دلائلی است که منجر به افزایش فشار خون می شود؛ در واقع ورزش منظم و روزانه می تواند فشار خون را کنترل کند. اغلب انسان ها با افزایش سن به فشار خون بالا مبتلا می شوند.همان طور که می دانید قلب نیز یک بافت عضلانی است و مانند سایر عضلات بدن با ورزش قوی تر می شود. زمانی که قلب قوی بشود با هر تپش خون زیادی را در رگ ها به جریان در می آورد؛ در نتیجه برای رساندن خون به نواحی مختلف بدن فشار کمتری به قلب وارد می شود؛ در نتیجه فشار کمتری به شریان ها وارد شده و فشار خون کاهش می یابد تا جایی که می توان گفت ورزش به اندازه بعضی از داروهای فشار خون تاثیر گذار است.


ورزش منظم و مناسب با آمادگی جسمانی فرد، می تواند فشار خون را حدود 4 الی 9 میلی متر جیوه پایین بیاورد. فعالیت بدنی صحیح و اصولی نیاز به مصرف دارو را تا حدود زیادی کم کرده و فشار خون را متعادل می سازد. وقتی فشار خون 12 بر روی 80 میلی لیتر جیوه باشد کاملاً طبیعی است؛ ضمن این که ورزش علاوه بر کنترل فشار خون تناسب اندام نیز به همراه می آورد. برای رسیدن به این اهداف باید حداقل 3 ماه به انجام تمرینات روزمره و مستمر بپردازید.


ورزش های قدرتی و کششی بخش اصلی یک برنامه تناسب اندام به شمار می آیند؛ در این میان ورزش هوازی بیش از هر نوع فعالیت بدنی دیگری منجر به کنترل فشار خون می شود. ورزش هوازی به فعالیت بدنی گفته می شود که در مدت نسبتاً طولانی با شدت متوسط انجام می گیرد و ضربان قلب را بالا می برد؛ در نتیجه اکسیژن رسانی به بافت های مختلف بدن بیشتر می شود و سوخت و ساز افزایش پیدا می کند.
پس از یک تمرین خوب و اصولی چربی سوزی تا ساعت ها ادامه پیدا می کند. انجام کارهایی مانند چمن زنی، بالا رفتن از پله، جارو زدن و ... ضربان قلب را تندتر می کنند؛ این گونه فعالیت ها هوازی محسوب نمی شوند؛ زیرا معمولاً زمان آن ها کمتر از 20 دقیقه است؛ زمان در انجام ورزش هوازی و رساندن بدن به مرحله چربی سوزی نقش تعیین کننده ای دارد.


دوچرخه سواری، اسکیت، تنیس و... ورزش های هوازی به شمار می آیند. افرادی که به بیماری های قلبی – عروقی و فشار خون بالا دچار هستند در هنگام ورزش می بایست به ضربان قلب خود توجه داشته باشند. این افراد نباید ضربان قلبشان بیش از 75 درصد حداکثر ظرفیت بشود؛ برای این که حداکثر ظرفیت قلب خود را بدانید؛ عدد سنتان را از عدد 220 کم کنید.
برای رسیدن به نتایج مطلوب می بایست روزانه حداقل 30 دقیقه به انجام تمرینات هوازی مشغول بشوید؛ به همین دلیل استفاده از دستگاه های ورزشی خانگی توصیه می شود؛ این دستگاه ها ورزش را برای همه افراد قابل دسترسی می کنند.در صورتی که با تردمیل در منزل خود تمرین انجام می دهید هر روز 30 دقیقه ورزش کنید؛ اگر به اندازه کافی وقت ندارید، 30 دقیقه را به دو بخش 15 دقیقه ای تقسیم کنید.


ورزش با وزنه فشار خون را کمی افزایش می دهد؛ اما به تدریج این حالت از بین می رود و فشار خون به حالت عادی بر می گردد؛ البته به طور کلی ورزش با وزنه احتمال بروز آسیب های ورزشی را بالا می برد؛ این تمرینات را می بایست زیر نظر یک مربی حرفه ای و بر اساس یک برنامه اصولی انجام داد؛ در زمان استفاده از وزنه هیچ گاه نفس خود را حبس نکنید؛ این کار فشار خود را تا حد زیادی بالا برده و منجر به ترشح اسیدلاکتیک در بافت ها می شود؛ این ماده ایجاد درد شدید و گرفتگی می کند.
هرگاه در حین ورزش دچار احساس سیاهی چشم و سرگیجه شدید، ورزش را متوقف کرده و روی زمین دراز بکشید و پاها را بالاتر از سطح قلب قرار بدهید. سیگار کشیدن، بالا بودن کلسترول خون، چاقی و سابقه خانوادگی امکان بروز فشار خون بالا را بخصوص در سنین بالای 40 سال افزایش می دهد؛ هرگز نباید مدت طولانی از وضعیت سلامتی خود بدون اطلاع بمانید. همه افرادی که بیش از 40 سال سن دارند باید به طور منظم فشار خون خود را چک کنند.

نظرات

نظر خود را بنویسید