جمع صورت حساب : 0 تومان سبد خرید

سلامتی

حفظ ایمنی و سلامت در هنگام ورزش با تردمیل

  • 1203

ایمنی در ورزش یعنی به وجود آوردن شرایط و عواملی که ورزشکار از هر گونه آسیبی در امان باشد و در طی تمرین احساس ناراحتی نکند. هر ورزشی اصول ایمنی خود را دارد که ورزشکار باید آن اصول را بداند. این که چگونه ورزش کنیم که دچار آسیب نشویم، زود احساس خستگی نکنیم و برای انجام کارهای روزمره توانایی بیشتری به دست بیاوریم؛ نیاز به مهارت و دانش خاص دارد که اغلب مربیان این اصول را برای ورزشکاران لازم الاجرا می کنند. اما افرادی که بدون حضور مربی به ورزش می پردازند، می بایست اصول ایمنی ورزش را بدانند و اجرا کنند.

تردمیل، دستگاه ورزشی هوازی است که ایمنی بالایی برخودار می باشد و احتمال آسیب دیدگی ورزشکار را تا حدود زیادی کاهش می دهد؛ ولی همان طور که گفته شد برای دست یابی به ایمنی ورزشی مناسب، ورزشکار باید بداند چگونه ورزش کند تا آسیب نبیند.
هنگامی که تصمیم دارید بر روی تردمیل بدوید، قبل از هر چیز باید کفش، جوراب و لباس مناسب ورزشی بپوشید. سپس بدن خود را برای انجام تمرین ورزشی گرم و آماده کنید.
گرم کردن به منظور آمادگی جسمانی، پیشگیری از آسیب های ورزشی، آمادگی روانی و ذهنی انجام می شود. مربیان ورزش دو نوع گرم کردن را پیشنهاد می دهند؛
1- گرم کردن عمومی بدن: این نوع گرم کردن با یک سری حرکات مانند راه رفتن و دو نرم، نرمش های عمومی یا سوئدی و حرکات کششی چه به صورت ایستا و چه به صورت پویا انجام می شود که همه بدن را گرم کرده و برای همه رشته های ورزشی مناسب می باشد.

2- گرم کردن اختصاصی: در این نوع گرم کردن فنون و مهارت های مربوط به همان ورزش مرور می شود.
برای دویدن بر روی تردمیل، گرم کردن عمومی بدن ضروری است. چون تمرین با تردمیل یک ورزش هوازی است و ورزش هوازی در مدت طولانی با شدت متوسط انجام می شود. مدت گرم کردن به زمان و شدت ورزش بستگی دارد؛ هر چه مدت ورزش بیشتر باشد، برای گرم کردن هم باید بیشتر وقت بگذاریم.
در تمرینات هوازی خصوصا اگر به روش تناوبی انجام بشود، ممکن است ضربان قلب تا بالاترین حد ظرفیت خود افزایش بیابد. دمای محیط اطراف نیز اهمیت دارد؛ اگر دمای فضایی که در آن تمرین انجام می دهیم، سرد باشد طول زمان گرم کردن نیز باید افزایش پیدا می کند. بهتر است ورزشکار با لباس گرم کن گرم کردن را آغاز کرده و پس از مرحله گرم شدن برای ادامه تمرین، گرم کن را در بیاورد. هر چقدر آمادگی جسمانی ورزشکار بالاتر باشد، گرم کردن بدن زمان کمتری می برد. افراد تازه کار می بایست برای این کار وقت بیشتری صرف نمایند.

اگر کاربر از قبل آسیب دیده باشد، باید با دقت و حوصله بیشتری بدن خود را گرم بکند. شدت گرم کردن به شدت تمرین و آمادگی جسمانی فرد بستگی دارد. بدن افراد حرفه ای با حرکات شدید تری گرم می شود، به طوری که یک ورزشکار عادی در طول تمرین اصلی هم قادر نیست چنین شدتی را تحمل کند.
زمانی که می خواهید با تردمیل ورزش کنید، حداقل 5 دقیقه قبل از رفتن بر روی دستگاه، حرکات کششی پویا و نرمش انجام بدهید. سپس بر روی تردمیل با سرعت 3 الی 4 کلیومتر در ساعت راه بروید. پس از 3 دقیقه آهسته راه رفتن، سرعت دستگاه را به 7 کیلومتر در ساعت برسانید؛ 2 الی 3 دقیقه با همین سرعت بدوید و دوباره سرعت تردمیل را به 4 کیلومتر در ساعت برگردانید. پس از این مراحل بدن شما گرم شده و می توانید به برنامه ورزشی خود بپردازید. نکته مهم اینکه: با بالا سن انعطاف پذیری بدن کم می شود، به همین علت افراد مسن باید برای گرم کردن بدن خود بیشتر وقت بگذارند و این کار را باشدت کمتری انجام بدهند.
در هنگام انجام حرکات کششی، چه برای گرم کردن و چه برای سرد کردن، نباید درد شدید، تنش و ناراحتی احساس کنید. کشش بیش از حد و درد ناک و فایده ای ندارد؛ فقط به عضلات و زردپی ها آسیب می رساند.
پس از اتمام تمرین نیز 5 الی 10 دقیقه برای سرد کردن وقت بگذارید. 3 دقیقه به صورت ملایم بر روی تردمیل راه بروید و بعد 2 دقیقه حرکات کششی ایستا انجام بدهید. بهتر است حرکات کششی، بیشتر روی پاها انجام بشود چون در طی ورزش پاها بیشتر درگیر شدند.
نیم ساعت قبل از ورزش یک لیوان آب بنوشید و در حین تمرین یک بطری آب در دسترس داشته باشید و هرگاه احساس تشنگی کردید، آب بخورید. این کار دمای بدن را متعادل نگه داشته و از گرمازدگی ورزشی پیشگیری می کند.
در 20 دقیقه اول ورزش، بدن فقط قند می سوزاند، پس برای رسیدن به مرحله چربی سوزی باید بیش از 20 دقیقه ورزش کنید. البته مدت و شدت تمرین به آمادگی جسمانی فرد بستگی دارد. افراد تازه کار نباید خود را تحت فشار قرار بدهند. هر چه بیشتر ورزش کنید آمادگی جسمانی شما افزایش می یابد و می توانید زمان بیشتری به ورزش بپردازید.
انتظار نداشته نباشید بلافاصله پس از چند جلسه، تاثیرات ورزش را در بدن خود مشاهده کنید؛ برای رسیدن به اندامی متناسب باید وقت بگذارید و به طور روزانه به انجام تمرینات ورزشی بپردازید. اگر حداقل 5 روز در هفته ورزش کنید، پس از 3 ماه تاثیرات آن را خواهید دید. داشتن یک رژیم مناسب غذایی در کنار ورزش، ضروری است.

نظرات

نظر خود را بنویسید