جمع صورت حساب : 0 تومان سبد خرید

سلامتی

استفاده از دستگاه بخور برای کودکان لازم است؟

  • 1258

دستگاه بخور برای کودک از اهمیت خاصی برخوردار است، زیرا کودکان نسبت به بزرگسالان از پوست و دستگاه تنفسی حساس تری برخوردارند. در فصل زمستان زمانی که سیستم های حرارتی روشن می شوند، رطوبت درون منزل به 10 درصد و یا کمتر افت می کند، هوای خشک می تواند پوست، بینی و ریه های کودک را تحریک کند. هوای خشک به رشد ویروس ها و باکتری ها نیز کمک می کند. علاوه بر این ها هنگامی که یک کودک به سرماخوردگی و یا عفونت های تنفسی مبتلا می شود نمی تواند همانند بچه های بزرگتر و یا بزرگسالان از داروهای شیمیایی استفاده نماید. بدن کوچک کودکان در برابر داروهای قوی بسیار شکننده است. به همه این دلایل متخصصان اطفال معمولا دستگاه بخور برای کودکان را به ویژه در شرایط آب و هوایی خشک به عنوان یک فاکتور پیش گیری و یا کمک درمان تجویز می کنند.

 دستگاه بخور برای کودک چه فوایدی دارد؟
با استفاده از دستگاه بخور، کودکان از علائم سرما خوردگی و گرفتگی مجاری تنفسی آسوده شده و راحت تر نفس می کشند. بخار تولید شده گرفتگی ماهیچه های بینی، گلو و قفسه سینه را برطرف کرده و بهبودی کودک را آسان تر می سازد.
علاوه بر این هوای مرطوب ایجاد شده توسط دستگاه به رفع مشکلات پوستی کودکان کمک می کند. ترک خوردگی لب ها، چشم های خشک و خارش پوست می تواند کودکی را که در یک آب و هوای خشک زندگی می کند و یا در طول فصل زمستان تحریک کند و کودک هیچ راهی برای متوجه کردن والدین خود از رنجی که در چنین شرایطی در تنفس می کشد ندارد و فقط می تواند گریه کند. بنابراین والدین باید قبل از وقوع این مسائل به فکر سلامت کودک خود باشند.
به گفته برخی پدر و مادرها یک مزیت دستگاه بخور این است که به بهبود خواب کودک کمک می کند. اگرچه ممکن است به خواب هر کودکی کمک نکند اما زمزمه ریتمی یک دستگاه بخور صدای آرام بخشی ایجاد می کند که کودکان و نوزادان کوچک را به سرزمین خواب و خیال سوق می دهد.

 

 برای کودک دستگاه بخور سرد بهتر است یا گرم؟
این سوال دغدغه بسیاری از والدینی است که قصد دارند برای اتاق کودک خود بخور مناسبی تهیه کنند. اما واقعا کدام دستگاه برای کودک مناسب تر است؟ اگر در مورد دستگاه بخور سرد و دستگاه بخور گرم اطلاعات دقیقی ندارید در ابتدا حتما مقاله تفاوت بخور سرد و گرم را مطالعه بفرمایید.
دستگاه بخور گرم به دو دلیل برای سلامتی کودکان مناسب تر است. اول اینکه به دلیل مکانیزم حرارت دهی به آب و سپس خارج کردن بخار حاصل از آن از ورود گرد و غبار و املاح موجود در آب به هوای اطراف جلوگیری می نماید. از طرف دیگر حرارت بالا منجر به مرگ باکتری ها و ویروس های موجود در آب شده و از ورود آن ها به هوای تنفسی کودک جلوگیری می کند. اما این حرارت بالا در دستگاه بخور گرم به دلیل خطر سوختگی می تواند تهدیدی جدی برای کودکان محسوب شود.
علی رغم خطری که از طرف دستگاه بخور گرم برای کودکان وجود دارد برخی از پزشکان به پدر و مادرها توصیه می کنند که از دستگاه بخور گرم در اتاق کودکانشان استفاده کنند. زیرا آن ها معتقدند کودکان در هوای گرم مرطوب راحت تر نفس می کشند. هوای گرم راه تنفسی کودکان را باز کرده و آن را منبسط می کند و بدین ترتیب از تجمع ماده مخاطی در آن جلوگیری کرده و تنفس راحت تر می شود. برای درمان سرما خوردگی، آنفلانزا و آسم استفاده از دستگاه بخور گرم برای کودکان بهتر است.
دستگاه بخور سرد به دلیل نداشتن مکانیزم حرارتی برای کودکان ایمن تر است. همچنین برای تسکین خشکی راه های تنفسی و مشکلات تنفسی دستگاه بخور سرد بهتر است زیرا تنفس بخار سرد راحت تر است. در هنگام بروز التهابات حاد تنفسی و همین طور عفونت های مجاری تنفسی استفاده از بخور سرد برای کودکان مناسب تر است. با این وجود در استفاده از آن باید دقت داشت که امکان رشد میکروارگانیسم ها وجود دارد که می تواند بر سلامتی کودکان اثر سوئی داشته باشد. پس هنگام استفاده از بخور سرد در اتاق کودکان بایستی تمیز کردن مستمر آن را جدی گرفت.

منبع سایت دکتر سینا

نظرات

نظر خود را بنویسید